Kaip (ne)išvengti sankcijų?

2022-10-05

Kaip išvengti sankcijų? Vienas iš naudojamų būdų – deklaruoti prekes kitu kodu. Pavyzdžiui, pavarų diržus deklaruoti KN 4010 19 kaip konvejerių juostas (sankcijos netaikomos), nors teisingas kodas KN 4010 39 (gabenant iš Rusijos sankcijos taikomos). Muitinė primena, kad šiuos būdus žino, siuntų neišleidžia ir taiko atsakomybę. O Europos Komisija informuoja, kad naujame sankcijų pakete bus numatyta, jog sankcijas bandantys apeiti asmenys galės būti patys įtraukti į sankcionuojamų asmenų sąrašą. Visa tai ir daugiau – ES ir LR teisinių aktualijų ir „Muitinės praktikų asociacijos“ rengto vebinaro apžvalgose, naujame "Muitų teisė praktikams" numeryje!

„Muitų teisė praktikams“ Nr. 112 elektroninę versiją skaitykite paspaudę čia (nuorodoje taip pat rasite nemokamą leidinio pdf versiją). 

„Muitų teisė praktikams“ Nr. 112 turinys

  • Sankcijų taikymas – praktinės aktualijos
  • Muitinės sritį išmanantys darbuotojai: „būtų gerai” ar „būtina“?
  • Bendrosios tranzito garantijos valdymo iššūkiai
  • „Kaip pasiklosi, taip išmiegosi“ – prekių klasifikavimas
  • Programinė įranga ir prekės kilmė
  • Skolos muitinei išnykimas – ar išnyksta ir PVM bei akcizo skola?
  • Prekių laikinojo saugojimo pažeidimai ir atsakomybė
  • Prekės – per klaidą tau, administracinė nuobauda – tikrai tau!

Detaliau apie temas, kuriomis rašome

Kaip išvengti sankcijų? Vienas iš naudojamų būdų – deklaruoti prekes kitu kodu. Pavyzdžiui, pavarų diržus deklaruoti KN 4010 19 kaip konvejerių juostas (sankcijos netaikomos), nors teisingas kodas KN 4010 39 (gabenant iš Rusijos sankcijos taikomos). Muitinė primena, kad šiuos būdus žino, siuntų neišleidžia ir taiko atsakomybę. O Europos Komisija informuoja, kad naujame sankcijų pakete bus numatyta, jog sankcijas bandantys apeiti asmenys galės būti patys įtraukti į sankcionuojamų asmenų sąrašą. Visa tai ir daugiau – ES ir LR teisinių aktualijų ir „Muitinės praktikų asociacijos“ rengto vebinaro apžvalgose.

Kaip verslui rasti specialistų, gebančių užtikrinti atitiktį? Tai vienas iš didelių iššūkių, nes trūksta kvalifikuotų specialistų, trūksta mokymų, arba apskritai įmonė neturi darbuotojų, kurie suprastų šią sritį ir keltų klausimus dėl rizikos valdymo ir specialistų poreikio. Norima patikėti darbą muitinės tarpininkams ir tokiu būdu atsikratyti rūpesčių. Tačiau nepagalvojama, kad tarpininkas veikia užsakovo vardu, o tai reiškia, kad jis atlieka darbą, tačiau užsakovui tenka neatitikties rizika. Tad kviečiame ieškoti atsakymo į klausimą skaitant „Muitinės sritį išmanantys darbuotojai: “būtų gerai” ar “būtina”?“.

Kitos temos skirtos būtent specialistams, siekiantiems gilinti žinias. Aptariame bendrosios garantijos valdymo iššūkius, galimus laikinojo saugojimo neatitikimus, prekių klasifikavimo ypatumus, technologijų keliamus iššūkius prekių kilmės nustatymui, skolos muitinėje „ingredientus“ ir atkreipiame dėmesį į įdomią situaciją – net jei nedirbate su muitinės formalumais ir per klaidą gavote muitinės prižiūrimas ne jūsų ir ne jums skirtas prekes, muitinės požiūriu tampate gavėju, kuriam gali būti taikoma administracinė atsakomybė už pažeidimus. Tad atsakomybės muitinės srityje ribos labai plačios, o muitų teisė net ir ekspertams išlieka „minų lauku“. 

Pavydžiai žvelgiame į kitas šalis, kur „daug geresnės algos, o kainos jau net ir mažesnės“, „puikios IT sistemos“, „stipriausi specialistai“ ir pan. Kodėl mūsų šalyje vis dar ne taip? Manau todėl, kad taupome laiką ir pinigus žinių ir įgūdžių įgijimo sąskaita. Taupome vadovybės lygiu, taupome asmeniškai. Nes pakeisti prekės kodą paprasčiau. Nubausti už klaidingą kodą taip pat paprasčiau. Daug sunkiau – kokybiškai, aiškiai ir įdomiai perteikti žinias ir nuolat jų siekti, kelti kvalifikaciją. Tad investuokime (laiką ir pinigus) ten, kur tikrai verta. Tikrai galime viską. Tuomet, tegu kiti stebisi mūsų aukščiausio lygio švietimo programomis (taip pat ir muitinės srityje), pasaulinio lygio dėstytojais ir rengiamais specialistais, IT sistemomis, stipria ekonomika, aukštomis algomis ir žemomis kainomis ir t.t. 

Kaip visuomet, rasite ir daugiau informacijos.

Norėtumėte turėti internetinę prieigą prie visų „Muitų teisė praktikams“ straipsnių (nuo 2012 m.) ir kiekvieną mėnesį gauti naują numerį? Informaciją apie prenumeratą rasite čia.

Atgal